W ostatnim czasie chcąc rozwijać umiejętności personalne naszej kadry kierowniczej, wzięliśmy udział w wykładzie motywacyjny, który został poprowadzony przez Rafała Szczepanika, wykwalifikowanego specjalistę w dziedzinie trenowania pracowników. Tematem wykładu było „Motywowanie z precyzją snajpera”. Przede wszystkim na początku, każdy z uczestników musiał sam sobie odpowiedzieć na pytanie: co jego osobiście motywuje do pracy? Odpowiedzi na to pytanie było wiele, tak samo jak wiele jest sposobów rozbudzania w człowieku chęci do działania.
Motywacja i jej aspekty
Podstawą do zdobycia wiedzy na temat tego jak zmotywować poza finansowo pracownika, jak rozpoznać co motywuje konkretną osobę, jest przede wszystkim zrozumienie tego, że motywacja jest nielogiczna oraz u jej podstaw znajdują się emocje i hormony.
Kluczem do sukcesu przy poznawaniu drugiego człowieka i odkrywaniu jego inspiracji jest oczywiście zadawanie pytań. Trzeba jednak pamiętać, że aby uzyskać te najważniejsze dla nas informacje potrzebne jest dopytywanie: Dlaczego? Dlaczego lubi np. robić tę konkretną rzecz. Tylko odpowiedź na pytanie wskazujące pobudki kierujące człowiekiem, sprawia, że jesteśmy w stanie poznać jego oczekiwania.
Źródła motywacji
Dowiedzieliśmy się również, że istnieją dwa źródła motywacji: wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze z nich oznaczają, że człowiek robi coś aby się spełnić. Drugie natomiast oznaczają zupełne przeciwieństwo, są nastawione na czerpanie korzyści materialnych a także działanie w celu uniknięcia kary.
Rodzaje motywatorów
Ważnym momentem wykładu było wyodrębnienie kategorii motywatorów, które funkcjonują
w naszym świecie. Dla każdego hierarchia jego własnych pobudek jest inna. Pan Rafał wyodrębnił 8 kategorii motywatorów, które pobudzają nas do działania: pieniądze i benefity, poczucie bezpieczeństwa, relacje i atmosfera, wyzwania, decyzyjność i autonomia, prestiż, awans i kariera, własny rozwój. Motywowanie drugiego człowieka niesie ze sobą ryzyko tego, że jeśli źle odczytamy jego pobudki wówczas możemy go osiągnąć cel odwrotny i go zdemotywować.
Heroes 2018
Spotkanie zwieńczone było prezentacją oraz wręczeniem statuetek w kategorii Heroes za osiągnięcia w 2018 roku.
Wśród wyróżnionych kategorii znalazły się:
Feniks 2018
Debiut Roku 2018
As Sprzedaży 2018
Konkurs ten nagradza pracowników, którzy w ostatnim roku poczynili ogromny krok naprzód.
Najlepsi w roku 2018 byli:
Feniks 2018 – Patrycja Wiśniewska
Debiut Roku 2018 – Rafał Domian
As Sprzedaży 2018 – Przemysław Łoń
Podsumowanie
Wszyscy potrzebujemy bodźców do działania. Każdego z nas może napędzać coś innego. Odkryjmy to w sobie i pielęgnujmy.